Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Nasıl Kazandırılır?
Çocuklarda mahremiyet bilincinin oluşturulması, çocuğun kişisel gelişimi ve kendini koruma yetisinin artması için oldukça önemlidir.

Mahremiyet bilinci, aslında yetişkinlerden çok çocuklardasağlanması gereken temel eğitimlerden biridir. Çocukların mahremiyet bilincinesahip olması, onları art niyetli kişilerin cinsel istismarından korunmasınınyanı sıra gelecekte kişiliklerinin daha sağlam olmasına da fayda sağlamaktadır.Çocuklarda mahremiyet bilinci nasılkazandırılır? Sorusuna, Ahmet Güneş’in yazmış olduğu “Mahremiyet Eğitimi” kitabını da dikkate alarak cevap verdik.

Cinsel Eğitim Çocuğun Yakını Tarafından Verilmelidir

Cinsel Eğitim Çocuğun Yakını Tarafından Verilmelidir

Çocuğa verilecek cinsel eğitimin boyutu ne olursa olsun,birinci derecede yakını tarafından verilmesi oldukça önemlidir. Çocuk bu eğitimesnasında utansa bile, en azından daha iyi bir anlatım ebeveynlerin koruyucuyapıları sayesinde daha mümkün olmaktadır.

Art Niyetli Kişilere Karşı Bilinçli Olmaları Sağlanmalıdır

Art Niyetli Kişilere Karşı Bilinçli Olmaları Sağlanmalıdır

Mahremiyet eğitimi verirken, diğer yandan da çocuğun artniyetli kimselere karşı nasıl bir tavır sergilemesi gerektiği konusunda daeğitimler verilmelidir. Böylelikle çocuk alacağı eğitim sayesinde, kendiniiçerisinde bulunduğu zor şartlarda nasıl koruyabileceği hakkında bilgi sahibiolmalıdır.

Anlaşılır Bir Dil Kullanmak Önemlidir

Anlaşılır Bir Dil Kullanmak Önemlidir

Çocuklara verilecek eğitimlerde yetişkin seviyesindenkonuşmak yerine, daha çocuk çocukların anlayabileceği bir dil kullanılmasıönemlidir. Bu sayede çocuk anlatılanları çok daha iyi anlayacak ve eğitimamacına ulaşmış olacaktır.

Öz Saygı Kazandırılmalıdır

Öz Saygı Kazandırılmalıdır

Çocuğa verilecek eğitimlerde, mutlaka kendine olan özsaygısının kazandırılması sağlanmalıdır. Böylelikle çocuk en zor şartlarda dahikendine güvenerek, bu süreçte kendini korumanın yolları hakkında daha fazla çözümsahibi olarak kendini koruma noktasında başarılı olacaktır. Aynı zamandakendilik bilincinin sağlanması da, bu noktada önem kazanmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları